Elektromobily a ekologie

Elektromobil vás ekologicky jezdit zkrátka naučí

Elektromobil je poháněn baterií, kterou je nutné pravidelně dobíjet v nabíjecí stanici. Plně elektrický vůz nepotřebuje k provozu žádný benzín ani naftu. Když sešlápnete brzdu, energie z motoru začne dodávat šťávu zpět do baterie. Jednoduše řečeno: každým sešlápnutím brzdového pedálu se baterie dobíjí. Oproti vozům se spalovacím motorem mají elektromobily několik neprůstřelných výhod. 

  • Tichý provoz: V elektromobilu je oproti autu se spalovacím motorem menší hluk. To je příjemnější pro celou posádku uvnitř vozu. 
  • Skvělá akcelerace: Možná to někoho překvapí, ale elektromobil umí po sešlápnutí plynu vyrazit kupředu opravdu rychle. 
  • Eko jízda: Při jízdě elektromobilem se naučíte, že čím plynuleji pojedete, tím déle vám baterie vydrží nabitá. Je-li vám blízký styl jízdy „brzda plyn“, v elektromobilu od něj rychle upustíte.

Ekologický elektromobil přispívá k čistšímu ovzduší i tiššímu provozu

O elektromobilech se říká, že jsou ekologické. Je to doopravdy tak? Pokud bereme v úvahu samotnou výrobu elektromobilu a především jeho baterie, pak nelze říct, že je elektromobil stoprocentně ekologický. Diskutabilní roli tu hraje například těžba lithia nebo stále obtížná recyklace vyřazených baterií. Bereme-li v potaz samotný provoz automobilu poháněného elektřinou, pak se rozhodně jedná o ekologický vůz, který radikálně přispívá k čistšímu ovzduší ve městech a méně hlučnému provozu. Náklady na jeho provoz jsou přitom nezávislé na rostoucích cenách ropných paliv. 

Jak moc je elektromobil ekologický, závisí na konkrétním státu

Ekologičnost elektromobilu nicméně závisí na konkrétní zemi. V nejvyspělejších zemích EU, kde je procento výroby energie z obnovitelných zdrojů nejvyšší, vyprodukuje elektromobil za svou životnost až o 50 % méně oxidu uhličitého ve srovnání s naftovým autem. Pro jednotlivé automobilky je do budoucna rozhodně výzvou recyklace použitých baterií, jež pomůže snížit množství odpadu a omezit využívání přírodních zdrojů. 

Elektromobilita a budoucnost

Elektromobily jsou vnímány jako klíčový prvek automobilového průmyslu. Státy po celém světě zavádějí přísnější emisní normy pro vozidla, což celkově zvyšuje tlak na jednotlivé výrobce automobilů. Veřejnost má čím dál větší povědomí o klimatických změnách, proto dochází ke stále větší poptávce po ekologičtějších vozidlech poháněných elektřinou. Na tuto poptávku reagují také jednotlivé vlády prostřednictvím dotací. Mnoho zemí poskytuje finanční příspěvky buď na samotný nákup elektromobilu, nebo alespoň na domácí nabíjecí stanici, což ještě podporuje růst trhu s elektromobily.

Proč si pořídit elektromobil u AutoPalace?

  • Pomůžeme vám s financováním vozu i jeho pojištěním. 
  • financování navíc nabízíme benefit až 10 000 Kč na nabíjení vašeho elektromobilu.
  • Nabízíme elektromobily za akční ceny. 
  • Na nás se můžete spolehnout. Garantujeme počet najetých kilometrů a poskytneme prodlouženou záruku.
  • Elektromobil vám dovezeme až před dům, stačí skladový vůz objednat na pár kliknutí. 
  • Ke všem elektromobilům zajišťujeme servis (klempírna, lakovna, náhradní díly, diagnostika).

Vyberte si svůj elektromobil