Dotace na elektromobily

Podnikatelé a firmy mají nyní jedinečnou příležitost si pořídit nový bezemisní vůz (elektromobil a auto na vodíkový pohon) výhodněji. Díky novému dotačnímu programu “Záruka Elektromobilita - I. výzva”, který vydalo Ministerstvo průmyslu a obchodu, můžete získat příspěvek nejen na nové bezemisní elektrické auto, ale i na neveřejnou dobíjecí infrastrukturu.

Na co se dotace vztahuje?

Dotace se vztahuje na všechna bezemisní vozidla (elektromobily a auta na vodíkový pohon) a na dobíjecí infrastrukturu pro interní potřeby (typicky takzvané wallboxy pro dobíjení elektromobilů).

Kdo může dotaci čerpat?

Možnost čerpat dotaci na elektromobily mohou podniky všech velikostí, tedy od drobných podniků po korporáty. Výjimku tvoří podniky, které jsou vlastněny územně správními celky.

Jaká je výše podpory?

  • Příspěvek v maximální částce 200 000 Kč na osobní vozy (M1) s pořizovací cenou do 1 500 000 Kč bez DPH
    Příspěvek v maximální částce 250 000 Kč na užitkové vozy kategorie N1 a příspěvek v maximální částce 300 000 Kč pro užitkové vozy kategorie N2
  • Příspěvek na AC dobíjecí stanici v maximální částce 50 000 Kč, na DC stanici do 40 kW příspěvek až 100 000 Kč a na DC stanici nad 40 kW příspěvek až 150 000 Kč
  • Podporu lze poskytnout formou bankovní záruky za komerční úvěr od banky nebo leasingové společnosti, v kombinaci s finančním příspěvkem

Kdy je možné o dotaci požádat?

Dotace na elektromobily budou přijímány v předpokládaném termínu od ledna 2024 do září 2025 nebo do vyčerpání alokované částky.

Jaké jsou podmínky podpory?

  1. Dotaci lze čerpat na nový vůz, který byl dodaný do 6 měsíců ode dne prvního uvedení do provozu a nájezd činí méně než 6 000 km.
  2. Délka úvěru musí být nastavena minimálně na 12 měsíců.
  3. Bez pořízení bezemisního vozidla není možné samostatně pořídit dobíjecí stanici.
  4. Finanční příspěvek nesmí přesáhnout výši zaručeného úvěru
  5. V rámci jedné pořizovací akce je možné pořídit flotilu vozidel a dobíjecí stanice až do výše limitu de minimis, tedy jeden úvěr na jednu pořizovací akci. Pořízení dobíjecí stanice musí být vždy navázáno na pořízený vůz. Není tedy možné pořídit více stanic, než je počet pořízených vozidel v rámci jedné akce.

Vyberte si nový elektromobil Kompletní znění dotační výzvy